GASK 2015

A/W 15–16 /

„Jsi tím, co si přeješ“ 

Denisa Nová

Helena Lukášová

Karin Zadrick

Intimní galerijní prostor Whitebox zažil již mnoho proměn a hostil řadu neobvyklých a překvapivých prezentací současného designu na pomezí volné tvorby. Nikdy však ještě neoblékl háv tak tajemný a uhrančivý jako v případě kolekce A/W 15–16 / „Jsi tím, co si přeješ“ oděvní návrhářky Denisy Nové a s ní spolupracující digitální sochařky Heleny Lukášové. 

Při vstupu do místnosti nás obklopí bílá tma, jemně protkaná tenoulinkými paprsky světel. Oči dlouze přivykají slabému nasvícení, jež postupně poodhaluje temnou krásu kožených párů kozaček a dámských bot. Střevíčky jakoby ledabyle kráčející nebo nečekaně odložené v prosklených kvádrech leží přímo na dřevěné podlaze. Mystickou atmosféru pod barokní klenbou umocňuje zdánlivě křížová instalace objektů připomínající jakési soudobé relikviáře. Od vchodu do prostoru ubíhá linie párů obuvi s nepřehlédnutelně zlatými podpatky zdobenými reliéfy ve tvaru torz dlaní a chodidel (sochařky) nebo s klínky tvořenými naklonovanou postavou (sochařčina muže) v pozici Atlase. V kolmici k nim levitují Denisou Novou citlivě zrestaurované a střihově recyklované perziány (z let 1920–1970, hledané a objevené 31. 1. 2015 na bleším trhu Jeu de Balle v Bruselu) s brožemi, které doplňují celou sochařsko-šperkařskou sérii nazvanou „Jsi tím, co si přeješ“. Téměř měsíční osvit expozice podtrhuje chundelatost kožíšků a odlesky šperků s náměty manipulovaných částí lidských těl kreslí na stěny tajemné siluety stínů... 

Přestože obě umělkyně tvoří samostatně, nikoliv společně v jednom ateliéru, vyznačují se jejich individuální umělecké vklady vzácnou komplementaritou a spojují se ve velmi kompaktní a čistý celek. 

Veronika Marešová

Modul: Projekty